Gratis rekenhulp

Break-even berekenen: break-even afzet, omzet en veiligheidsmarge

Vul je vaste kosten, verkoopprijs, variabele kosten en verwachte afzet in en zie meteen hoeveel je moet verkopen om quitte te spelen en hoeveel ruimte je daarboven hebt.

Kort antwoord

Break-even afzet = vaste kosten ÷ (verkoopprijs − variabele kosten per stuk). Break-even omzet = break-even afzet × verkoopprijs. Met € 240.000 vaste kosten, een verkoopprijs van € 150 en € 90 variabele kosten per stuk is de dekkingsbijdrage € 60 per stuk. Je speelt quitte bij 4.000 stuks, ofwel € 600.000 omzet.

Rekenhulp break-even

Bedragen exclusief btw. Verkoop je veel verschillende producten, reken dan met een gemiddelde verkoopprijs en gemiddelde variabele kosten.

Dekkingsbijdrage per stuk
€ 60,00
Break-even omzet
€ 600.000
Veiligheidsmarge
20,0%
Resultaat bij verwachte afzet
€ 60.000
Break-even afzet
4.000 stuks

Formules voor het break-evenpunt

Wat je wilt wetenFormuleVoorbeeld
Dekkingsbijdrage per stukverkoopprijs − variabele kosten per stuk150 − 90 = 60
Break-even afzetvaste kosten ÷ dekkingsbijdrage per stuk240.000 ÷ 60 = 4.000 stuks
Break-even omzetvaste kosten ÷ dekkingsbijdrage in % van de omzet240.000 ÷ 40% = 600.000
Veiligheidsmarge(verwachte afzet − break-even afzet) ÷ verwachte afzet(5.000 − 4.000) ÷ 5.000 = 20%
Afzet voor een winstdoel(vaste kosten + gewenste winst) ÷ dekkingsbijdrage per stuk(240.000 + 60.000) ÷ 60 = 5.000

Variabele kosten stijgen mee met elke verkochte eenheid: inkoop, materiaal, verpakking, transport, transactiekosten. Vaste kosten blijven gelijk binnen een jaar, wat je ook verkoopt: huur, vaste salarissen, verzekeringen, software, afschrijvingen. Twijfel je over een post, zet hem dan bij de vaste kosten. Dan valt je break-evenpunt eerder te hoog dan te laag uit.

Break-even voor een dienstverlener

Verkoop je uren in plaats van producten, reken dan met een uur als eenheid. De verkoopprijs is je uurtarief, de variabele kosten zijn wat een extra uur je kost, bijvoorbeeld een ingehuurde kracht. Voor eigen personeel in vaste dienst zijn de salarissen vaste kosten.

Een bureau met € 900.000 vaste kosten per jaar, inclusief salarissen, en een gemiddeld uurtarief van € 100 zonder variabele kosten, moet 9.000 uur factureren om quitte te spelen. Met tien adviseurs is dat 900 uur per persoon. Of dat haalbaar is, zie je met de rekenhulp declarabiliteit.

Rekenvoorbeeld: een product met € 60 dekkingsbijdrage

Een fictieve producent verkoopt één product. De rekenhulp hierboven start met deze bedragen.

PostBedrag
Vaste kosten per jaar€ 240.000
Verkoopprijs per stuk€ 150
Variabele kosten per stuk€ 90
Dekkingsbijdrage per stuk€ 60 (40%)
Break-even afzet4.000 stuks
Break-even omzet€ 600.000
Verwachte afzet5.000 stuks
Resultaat bij verwachte afzet€ 60.000
Veiligheidsmarge20%

Een prijsverhoging van € 10 verhoogt de dekkingsbijdrage naar € 70. Het break-evenpunt daalt dan naar 3.429 stuks. Om het resultaat gelijk te houden mag de afzet zakken tot 4.286 stuks. Zo zie je snel wat een korting of prijsstijging betekent.

Waar de break-even analyse ophoudt

  • Meerdere producten. Met een mix van producten reken je met een gewogen gemiddelde dekkingsbijdrage. Verschuift de mix, dan verschuift je break-evenpunt.
  • Vaste kosten zijn niet altijd vast. Boven een bepaalde afzet heb je een extra machine of medewerker nodig.
  • Winst is geen geld. Ook boven break-even kun je krap bij kas zitten als klanten laat betalen. Kijk daarvoor naar je werkkapitaal.

Break-even uit je boekhouding halen

Vaste en variabele kosten staan niet als zodanig in je boekhouding. Je deelt de kostenrekeningen zelf in: inkoop en materiaal zijn meestal variabel, personeel, huur en afschrijvingen vast. Meer over de dekkingsbijdrage per product of klant lees je bij de rekenhulp dekkingsbijdrage. Koppel je boekhouding aan DigiData, leg de indeling één keer vast, en het financieel dashboard laat elke maand zien hoe ver je boven of onder je break-evenpunt zit.

Veelgestelde vragen

Wat is het break-evenpunt?

Het punt waarop je omzet precies je vaste en variabele kosten dekt: je maakt geen winst en geen verlies. Elke verkochte eenheid daarboven levert de volledige dekkingsbijdrage als winst op.

Wat is het verschil tussen break-even afzet en break-even omzet?

De afzet is het aantal stuks of uren dat je moet verkopen, de omzet is hetzelfde punt in euro's. Bij één product is de omzet afzet maal prijs. Bij veel producten reken je meteen in omzet: vaste kosten gedeeld door de dekkingsbijdrage als percentage van de omzet.

Reken ik met of zonder btw?

Zonder. Btw is geen omzet en geen kosten voor een btw-plichtige ondernemer. Reken verkoopprijs en kosten allebei exclusief btw.

Hoe bereken ik de afzet voor een bepaalde winst?

Tel de gewenste winst op bij de vaste kosten en deel door de dekkingsbijdrage per stuk. Voor € 60.000 winst in het voorbeeld is dat (240.000 + 60.000) ÷ 60 = 5.000 stuks.

Elke maand zien of je boven break-even zit

Koppel je boekhouding aan DigiData en zie omzet, dekkingsbijdrage en resultaat zonder export. 14 dagen gratis, maandelijks opzegbaar.

Bekijk het financieel dashboard